Едно от открията ми тази година са тези ароматни, безглутенови бонбони с нахут. В началото на януари, покрай едно от ходенията ми в София, минах за кафе през Zoya.bg. Едно от нещата, която ми направиха силно впечатление бяха именно тези нахутени бонбони. Взех един, без да се замислям, а на следващия ден се върнах за още. От тогава експериментирам в кухнята с моя интерпретация на рецептата и нямам търпение да ви я споделя.
Аюрведа и от къде идват бонбоните с нахут
Сравнени със суровите, нахутените бонбони изискват малко повече търпение, но в самата рецепта няма нищо сложно, а усилията си заслужават. Този тип бонбони идват от Индия и се казват „Besan Ladoo“ – „besan“ означава брашно от нахут на хинди, а „ladoo“ е десерт, който се прави от брашно, захар и мазнина. Тази рецепта запали интереса ми към аюрведичната кухня и начин на живот. Така си купих и книгата „Practical Ayurveda“, която препоръчвам на всеки, който се интересува от базови познания по темата – йога, медитация, масажи, рецепти и други. Не ми се иска да изпадам в излишни подробности, затова ще мина направо към съставките.

Съставки – ГХИ, тръстикова захар и брашно от нахут
Бонбоните с нахут се приготвят само с няколко продукта – нахутено брашно, пречистено масло ГХИ, бадемово брашно и нерафинирана тръстикова захар като по желание може да се добави куркума или кардамон. Това са типични за аюрведичната кухня съставки като маслото ГХИ и нерафинираната захар се смята, че имат силно пречистващи свойства. Пречистеното масло ГХИ се получава от краве масло, от което са отстранени водата и млечните протеини. Според Аюрведа ГХИ притежава лечебни свойства и подобрява умствената дейност, тена на лицето, пречиства кръвта, подпомага зрението и други. В днешно време пречистено масло се намира лесно по магазините, но може също да се приготви и в домашни условия. Оставям линк за тези от Вас, които имат желание да си направят ГХИ сами.

Нерафинираната тръстикова захар пък е един от предпочитаните подсладители от Аюрведа, но е препоръчително да се консумира в умерени количества. Затова в рецептата за бонбони с нахут е толкова малко като се добавя към края. По желание може предварително да се бледнира за по-фина текстура. Добра алтернатива е кокосовата захар.
Нахутеното брашно е доста популярно в кухнята на индийския субконтинент и често се използва в различни сладки рецепти. Обикновено се пресява, понеже може да има по-големи частици и се готви, за да се избегне леко горчивият вкус. В рецептата се готви около 20 – 25 минути, но в зависимост от качеството времето може да варира. За да сте сигурни, че сместа е добре сготвена, можете да се ориентирате по аромата и златистия й цвят. Лично за мен това беше първият сблъсък с нахутеното брашно и със сигурност ще продължа да го използвам.
Още рецепти без глутен от Galitastes можете да намерите тук.
Без да Ви бавя повече, преминавам директно към тези невероятно ароматни, безглутенови бонбони с нахут: