Как подсилвате имунитета си през зимата? С наближаването на студените месеци тази тема става все по-актуална. Затова реших да ви разкажа как аз започвам деня си, и да ви дам идея за антиоксидантна закуска с гранола с тиква и елда.
Как започва моята сутрин?
За мен сутрините са ритуал и дори в дните, в които пропусна първата аларма, се старая да го изпълнявам. Той започва с кафето. Въпреки противоречивите мнения за него, кафето е доказан източник на антиоксиданти, подобрява настроението и повишава енергията. Също така неутрализира свободните радикали и засилва метаболизма. Освен кафе, през по-студените месеци обичам да си правя чаша топла вода с мед, джинджифил и лимон. Тя помага при настинка и грип и е подходяща за детокс и подобряване на храносмилането и имунната система.
Дотук сутрешният ми ритуал набляга на антиоксидантите, и закуската ми не прави изключение. Една от любимите ми през делничните дни е гранола купичка със сезонни плодове и кисело мляко.
Какво може да съдържа гранола купичката?
През есента можете да включите ябълки, круши, кивита, нар, физалис и последните берита. Един трик, за да имате винаги плодове под ръка, е да ги замразявате докато са в сезон. Така запазвате вкусовите им качества и много от полезните свойства. Аз лично замразих малини, къпини и боровинки преди няколко седмици като следвах съветите на Таня от Know how to cook.
Киселото мляко е средство за стимулиране на имунитета и е богато на магнезий, селен, цинк и витамин Д. Освен това е естествен пробиотик, подобряващ метаболизма.
Обичам да завършвам купичката с пчелен прашец. Освен съдържание на повече от 250 активни вещества, той е естествен антибиотик, с благоприятно въздействие върху холестерола и черния дроб. Има противовъзпалително действие и сред най-мощните имуностимуланти.
Тъй като темата за противовъзпалителните храни е всеобхватна, ще продължа с нея и в следващата публикация. А сега се връщам на гранолата с тиква и елда.
Ароматна и хрупкава гранола с тиква и елда
Октомври си поставих амбициозната цел да направя 3 рецепти с тиква. Така ми хрумна идеята да преобразя любимата си домашна гранола в есенен вариант. За целта използвах тиква, кленов сироп, пекан, микс от семена и подправки. Основата направих с пълнозърнести овесени ядки, към които добавих елда за повече хрупкавост. Можете да пропуснете елдата и да увеличите количеството овесени ядки, но така пропускате една изключително богата на витамини, минерали и протеини суперхрана. Ето защо ви предизвиквам да я добавите към менюто си.
Освен овесените ядки и елдата към сместа добавих пекан и микс от семена. Пеканът е американският брат на нашия орех. Има доста по-мека текстура и маслен вкус, и е богат на цинк, фибри и витамин В1. Използвах 1 ч.чаша пекан за рецептата, за да бъде по-достъпна и по-малко калорична. По желание можете да използвате по-голямо количество или да смесите с друга ядка, например орехи.
Миксът от семена съдържа тиквено, слънчогледово и ленено семе. Лененото семе е едно от откритията ми през 2020, и е неотменна част от менюто ми заради високото съдържание на омега 3 мастни киселини.
А сега си представете аромата, който тази купичка излъчва. В него преобладават нотки на карамел, ванилия и канела. Към тях добавям и микс известен като „pumpkin spice“, който се приготвя в домашни условия с индийско орехче, карамфил, кардамон и бахар. Така гранолата с тиква пренася есента директно у дома, където я очакваме по пижама, с чаша горещо кафе и книга в ръка.
Съветвам ви да съхраните гранолата в буркан със силиконово уплътнение, за да запазите автентичния й аромат. Надявам се рецептата да ви хареса и да се превърне в пълноценно допълнение към есенното ви меню!