С тази лесна рецепта искам да ви покажа как можете да си направите здравословна домашна гранола. Без консерванти, тонове захар, палмово масло и още куп други вредни съставки, които присъстват в пакетираните храни.
Не е нужно да прекарвате часове в кухнята, за да имате здравословна и питателна закуска. Отделете си половин час уикенда, за да направите гранола. Съхранява се много лесно в буркани и ще издържи до един месец. При мен свършва още на втората седмица.

Разновидности на домашната гранола
Според сезона, вкусовите ви предпочитания и наличните съставки, можете да използвате различни видове ядки, да добавите любими подправки и да експериментирате на воля. Например, есента заложете на типичните за сезона подправки – канела, индийско орехче, карамфил и джинджифил. Зимата – на класиката с лешници, какао и парченца шоколад.
Стига да следвате пропорциите от рецептата, можете да пробвате с най-различни ядки и съставки. На снимките ще видите няколко варианта, които приготвям редовно. А ако предпочитате да намалите захарта в гранолата, заменете част от кленовия сироп/ меда с ядков тахан по избор. Имайте предвид, че в такъв случай времето за печене може малко да варира.
Вижте още мои рецепти за гранола:
Гранола с череши и солен кленов сироп
Гранола с фурми и тахан
Гранола с тиква и елда

Препоръки за приготвянето на домашна гранола
Тук е моментът да кажа, че използвам стандартна ч.чаша от 250мл. Също така, времето за печене е съобразено с вида подсладител, мазнината и фурната. За да не ви изгори гранолата, препоръчвам при първия опит да намалите печката на 160 градуса и да наблюдавате внимателно крайния резултат. Гранолата трябва да е добре препечена със златист цвят като на снимките. Аз винаги нагласям аларма и проверявам на 10тата минута.


Как да си направим здравословна закуска с домашна гранола?
За закуска сервирам домашна гранола с кисело мляко, свежи плодове и поръсвам с ядки и семена. Така си набавям допълнително витамини, минерали, антиоксиданти и омега мастни киселини.
Любимата моя купичка включва банан или горски плодове, чия, конопено семе и кокосов чипс. Перфектен старт за забързано ежедневие.



Обичам да добавям домашна гранола в своя чия пудинг за хрупкавост и да я сервирам към най-различни десерти като палачинки с банан и фурми. А понякога заделям от суровата смес, с която поръсвам морковените мъфини и други печива, преди да ги изпека.





2 коментари
Сушените плодове преди пече ли се слагат или след? Споменава те ги в стъпки 2 и 5.
Здравейте, Весела.
Благодаря за коментара. И в двата варианта гранолата ще се получи, но аз лично предпочитам да добавя сушените плодове на по-късния етап, след като гранолата се е изпекла. Затова редактирах статията, за да е по-разбираемо 🙂