Месец май се оказа страшно динамичен с пътуване до нашето море, дълъг уикенд в Малта, семейни ангажименти и разработване на нови рецепти за блога. Погълната от ежедневието си, наскоро осъзнах, че месецът е вече към края си. Истината е, че със същата скорост ми минава цялата година, а докато съм заета с нещата от живота, все по-често отлагам споделянето на някои от рецептите, които приготвям. Така, например, отлежава рецептата за италиански сладкиш с кестени, която приготвих вдъхновена от екскурцията ни в Милано през ноември.
Милано с аромат на кестени
Милано през есента свързвам с чаша вино в най-уютната енотека край Навили, Пинакотека ди Брера и „Целувката“ на мира и с аромата на печени кестени, който се носи по улиците.
Още първия ден от нашата екскурзия, докато се разхождахме из града, случайно забелязахме една малка пекарна, в която местните баби влизат и си купуват един и същи сладкиш. Решихме, че и ние трябва да го опитаме. Без да знаем какво е, посочихме на продавачката към едно парче. Оказа се, че това е Castagnaccio – типичен италиански сладкиш с кестени. Първата хапка ни изненада и не бяхме сигурни дали ни харесва, но с всяка следваща – искахме още и още.



Моят сувенир от Италия – рецепта за италиански сладкиш с кестени
Веднага щом се прибрахме, нямах търпение да пресъздам кестеновия сладкиш в домашни условия. Рецептата, която използвах взех от книжката с рецепти към формата ми на Silikomart. Резултатът е пухкав и ефирен десерт без глутен, с комплексен вкус, който се разгръща с всяка следваща хапка. А най-хубавата част е, че можете да приготвите сладкишът целогодишно, защото в него се използва брашно от кестени. Брашното от кестени се приготвя от фино смлени кестенови ядки и е подходящо за добавяне към различни печива като торти, сладкиши и хлябове. Обикновено, замества до 20% от пшениченото брашно в различни рецепти, но при този сладкиш е не се използва друго брашно.

Допълнителна стъпка към рецептата е измерването и разделянето на белтъците и жълтъците. Това гарантира, че десертът ще се получи изключително пухкав и ефирен, с консистенция на пандишпан.
Струва ли си измерването на яйцата в грамажи?
Наскоро четох много интересен бюлетин, в който се говореше за измерването на яйцата в грамажи. Авторът – Дейвид Лебовиц споделя, че не би го причинил на читателите си, освен в много крайно наложими случаи. В същия бюлетин авторът също споделя за изненадващите разлики в големината на яйцата в различни краища на света. Лично за мен беше още по-интересно, че в един и същи картон с яйца от даден размер разликата в грамажа може да достигне до 20 грама. Затова, приемете тази рецепта като едно от тези изключения, в които трябва да изкарате мерителната везна. Резултатът, ще си заслужава услието.
П.С. От останалите белтъци, пригответе най-страхотните целувкчении хапки с лешници и кокос.
Ако искате да получавате още интересно съдържание от Galitastes на пощата си, абонирайте се за newsletter-a ми. Ще споделям с вас имейли на различна тематика с подбрани рецепти, кулинарни книги, подкасти, блогове и още интересни неща от света на кулинарията.