Козунаците са неизменна част от великденската трапеза във всеки дом. Вкъщи не правим изключение, но този така обичан от мен сладък хляб никога не е бил на централно място, за разлика, например, от курабийките на баба. Освен със своите класически великденски сладки, баба се славеше с превъзходни, пухкави питки, но не правеше козунаци. Може би защото никой друг вкъщи, освен мен, не ги обича. Затова пък аз всяка година използвам възможността да експериментирам с нова рецепта, която да стане част от репертоара ми за Великден. До сега не съм имала много късмет с козунаците, поне докато не опитах да приготвя веган, гръцки козунак – Цуреки.



Как реших да приготвя веган, гръцки козунак – Цуреки
Старая се да подбирам рецептите в блога, така че да предложа на читателите си нещо по-различно и нестандартно. Така след известно лутане сред рецептите за козунаци, попаднах на гръцкия козунак Цуреки, който изпровах както в класически така и във веган вариант. От двата, този който ме впечатли се оказа втория. Адаптирах моята рецепта от тази в блога на Акис Петретзикис, но честно казано не съм вярвала, че веган козунак може да стане толкова ароматен, пухкав и с конци. Да, ако спазите правилната технология, така бленуваните конци ще са на лице. По-надолу ще дам моите съвети за съвършени козунаци, а сега ще ви разкажа малко повече за гръцкия козунак Цуреки.
Какво представлява гръцкия козунак Цуреки
Спрях се на гръцката рецепта за козунак Цуреки, заради аромата му, който идва от подправките махлеб, кардамон и мастикова смола. Тези от вас, които следят блога, знаят за моята страст към екзотичните подправки. Освен това, винаги търся по-интересни вкусови комбинации и как да оползотворя своята колекция подправки. Затова, когато наскоро разбрах за гръцкия козунак, непременно трябваше да го пробвам. Несъмнено, това е най-ароматният козунак, който съм приготвяла.


Какви подправки се използват в Цуреки
Нека ви разкажа малко повече за триото от подправки. Махлебът е типична за Средиземноморието подправка, която се получава от костилките на вид дива череша. Има вкус на комбинация от дива череша и горчив бадем. Традиционно се използва в различни сладки изделия като сладкиши, бисквити и млечни кремове. В Пловдив купувам махлеб от магазините на Бахарика.
Мастиковата смола е подправка, която се получава от смолата на вечнозелените дръвчета Pistacia lentiscus. Тези дръвчета са от семейството на бора и се отглеждат на Гръцкия остров Хиос, от където се изнася към Турция и Близкия изток. Мастиковата смола е позната още като мастикс, сакъз или арабска дъвка и има силен, отчетлив вкус на фенел, анасон и мента. Използва се в различни десерти (като локум), сладоледи, сладка и печива. Аз купувам мастикова смола от сайта на Зоя или се запасявам, когато пътувам до Турция.

Последната подправка в триото е кардамонът. Това е добре позната подправка по нашите ширини, затова няма да изпадам в подробности за нея. Вярвам, че във всяка къща се намира пакетче кардамон, а аз лично обожавам десертите, в които присъства. Въпреки това, искрено се зачудих, когато видях кардамон в традиционна гръцка рецепта. Реших да се разровя и открих един интересен факт, който да споделя с вас. Оказва се, че древните Гръци и Римляни са познавали и използвали кардамона, заради силния му аромат и благоприятно влияние върху храносмилането.
Може да си представите колко ароматен е гръцкият козунак. Но за мен истински добрият козунак е не само ароматен, а и пухкав. Затова, както обещах по-рано, ще дам моите съвети за козунак на конци.
Съвети от Galitastes за козунак на конци
- Конците на козунака се получават от добре развит глутен, затова е важно да изберете силно брашно. Характерно за силното брашно е високото съдържание на протеини, което позволява да се замеси еластично тесто с обем, който се запазва след изпичане.
Рецептата пробвах с два вида силно брашно – с 13% и с 16% протеини като останах по-доволна от опита ми с по-високия процент. Брашното, което избрах и препоръчвам е на Мливо и може да бъде намерено в Лекси, Пловдив. - Омесването е друга много важна предпоставка за получаването на конци. За да развиете добре глутена в брашното, трябва много добре се меси до получаването на гладко и еластично тесто, което да се отлепя от стените на купата. Затова, ако имате планетарен миксер или хлебопекарна на разположение, ви съветвам да ги включите в действие.
- Захар и пълнеж – повечето хора предпочитат сладък козунак с изобилие от пълнеж, но истината е, че захарта и пълнежът утежняват тестото и пречат на конците. Затова, за да се компенсира по-малко сладкото тесто, много често козунаците се поръсват със захар отгоре. Що се отнася до пълнежа, той също трябва да бъде в умерени количества.
- Мазнината разделя глутена на влакна като по този начин спомага за получаването на конци. В рецептата се добавя слънчогледово олио (но никога зехтин) в началото и в процеса на замесване се добавя кокосово масло. Така и козунакът не е сух и конците са на лице.
- Тестото се оформя на фитили, които се разтеглят, за да се запазят получените глутенови влакна. Важно е тестото да не се разточва и да се внимава да не се наруши структурата на тестото с прекалено много месене.
- Втасването е до удвояване на обема като времето в рецептата е ориентировъчно спрямо моя опит. Ще се ориентирате по състоянието на тестото. А именно, когато натиснете втасалото тесто с пръст, то трябва да е меко и еластично и да не остава следа.
Надявам се рецептата за веган, гръцки козунак Цуреки да ви хареса, а съветите да са ви полезни!