Представям ви най-декадентския, кремообразен и топящ се в устата баски чийзкейк. Характерното за него е прегорялата горна част, откъдето идва и името му изгорял или горен чийзкейк. За разлика от по-разпространената сурова и печена версия на десерта, в този няма основа, а сместа от крема сирене и сметана се изсипва директно във форма за печене, постлана с хартия. Така се получава причудливата форма, приличаща на разцъфнало цвете, която можете да видите на снимките.


Десертът ми е слабост откакто го опитах за пръв път по време на едно пътуване до Испания, където е по-познат като tarta de queso или tarta La Viña . Вкусът му ми напомня на любимия ми флан и отключва всички невероятни спомени, които пазя от пътуванията ми в Испания.



Ако следите блога редовно, сигурно сте разбрали, че едно от любимите ми занимания в кухнята е приготвянето на торти и други по-специални сладкиши за семейни поводи. Първия си баски чийзкейк направих именно за 28-я си рожден ден, когато рецептата тепърва набираше популярност сред западните инфлуенсъри, които следя.


Напоследък все по-често забелязвам изгорелият чийзкейк да се предлага на парче по витрините на любими заведения в София като &Хляб и Алтруист, и съвсем естествено ми дойде музата да го приготвя вкъщи. А какъв по-добър повод за това, от рождения ден на милата ми майка, която остави избора за десерт изцяло в моите ръце ❤️

Макар да звучи сложно, приготвянето на автентичен баски чийзкейк в домашни условия е мисия възможна с моята лесна рецепта. Кликнете, за да прескочите към рецептата, или продължете с четенето, за да научите малко повече за произхода му и няколко специфики за приготвянето му у дома.
От къде идва баският чийзкейк?
Оригинално рецептата е приготвена в ресторанта La Viña, където се говори, че сервират по 50 чийзкейка на ден. Ресторантът се намира в Сан Себастиан – градче в северна Испания с репутация на кулинарната столица на Европа. Всеки голям готвач е ял тук и всеки заклет любител на храната иска да го посети (в това число и аз). А за да изпъкне един десерт в град като този, трябва да е наистина специален.



За какво да внимаваме в приготвянето на горен чийзкейк?
Баският чийзкейк се готви на висока температура и трябва да бъде изгорен и напукан. Това го прави практически трудно да бъде сбъркан. Все пак имай предвид, че всяка фурна пече по различен начин, затова те съветвам да го проверяваш след 30тата минута. Ще го познаеш, когато е готов по цвета и поклащащия се център. Ако искаш да си по-близо до оригинала, извади чийзкейка по-рано, така че в средата да е все още течен. Лично аз умирам за вкуса на прегорял карамел, затова пека между 50 и 55 минути.


Осмели се да приготвиш този лесен и неустоим чийзкейк, с който ще зарадваш всеки почитател на сладкото. Рецептата е адаптирана от Bon Appétit.