Миналата седмица с половинката прекарахме един удължен уикенд в Париж. За мен Париж е не само най-романтичният град на света, но и кулинарно приключение. Хотелът, в който отседнахме – Terrass Hotel, се намира сгушен в подножието на китния квартал Монмартър. Още с пристигането си решихме да се разходим по пъстрите улички на квартала. Там на тротоара на поредната павирана уличка, бях привлечена от малка и много симпатична книжарничка. Отпред бяха изложени най-различни книги, сред които и кулинарни. Вниманието ми веднага бе привлечено от едно определено заглавие – Tartes Faciles. Книгата събира 80 класически, селски, и авторски рецепти за тартове, пайове, галети и други френски печива. Днес ви представям една рецепта от книгата, а именно за класически флан с ванилия.

Повечето хора, когато отидат на екскурзия в чужбина, имат списък с места, които да посетят. Аз имам списък с храни, които искам да опитам. В него присъстват маделините и канлѐто, но сигурно няма да се изненадата като ви кажа, че фланът го оглавява. Успяхме да опитаме този така емблематичен десерт на 2 места – в класически вариант и вариант с плодове отгоре по семейната рецепта на една стара пекарна. Смея да твърдя, че моят опит се получи също толкова вкусен като тези, които опитахме в сърцето на Париж.
Няколко съвета и трика от мен за приготвянето на флан с ванилия
Ванилията
Това, което придава характерният за класическия флан вкус, е ароматът на шушулката ванилията. При работата с толкова скъп продукт, считам за разточително да не се оползотворява добре. Затова, след като използвам шушулката, я запазвам и приготвям с нея ванилена сол. Рецептата можете да намерите тук. Разбира се, можете да приготвите и натурален ванилов екстракт в домашни условия – оставам линк тук.
Алтернатива на шушуката ванилия
Шушулката ванилия доста скъп продукт, който не всеки път можем да си позволим, затова като алтернатива можете да я замените с ванилия на прах (1/2 ч.л. отговаря на 1 шушулка). Ванилията на прах е по-достъпна като цена, понеже се получава от смилането на цялата шушулка (т.е. в нея влиза и кората на ванилията). Друг вариант е, да използвате (натурален) екстракт от ванилия. В този случай, екстрактът се добавя при яйцата и се разбива със захарта.


Масленото тесто
Работата с маслено тесто и оформянето на основата може да е предизвикателство не само за новобранците в кухнята. Препоръчвам ви да работите върху мраморен плот (или дъска) и ако тестото ви се размекне, го приберете в хладилника за 10-тина минути, преди да продължите. Относно оформянето на базата, ви препоръчвам да изгледате клипа на френския сладкар Доминик Ансел.
Яйченият крем
С яйчения крем трябва да работите бързо и да разбърквате много добре. Царевичното нишесте може да образува бучки, затова моят „аматьорски“ съвет е да използвате миксера на средна степен, за да ги разбиете. Внимавайте да не втечните твърде много крема, в противен случай ще трябва да го държите още няколко минути на котлона. За техниката на приготвяне на яйчения крем, вижте клипа от предната точка.

Още класически печива от Galitastes можете да намерите тук. Не забравяйте, ако приготвите рецептата да снимате и да я качите в социалните си профили като ме отблежете и използвате #galitastes, за да я видя и споделя.
Надявам се рецептата за класически флан да успее да ви спечели с хрупкавата си маслена основа, кадифен яйчен крем и неустоим аромат на ванилия!