Рецептата за мисо кейк с кленов сироп и портокал ще ви изненада със своя сладко-солен вкус, който гарантира, че няма да му останете безразлични. Ако обичате нестандартните комбинации и експериментите в кухнята, то тогава това е идеалната рецепта за целта.
Какво представлява мисото?
Традиционно в Япония всяко семейство е приготвяло своя домашна мисо паста. Мисо пастата се приготвя от соя на пара, която ферментира в глинен съд, заедно с обилно количество сол и коджи. Коджи е плесенна гъба, която спомага процеса на ферментация, а резултата е гъста паста, която се използва за приготвянето на японската мисо супа и за овкусяването на ястия, сосове и други. Типичното за тази подправка е дълбокият и комплексен вкус, съчетаващ в себе си сладко, солено, кисело, горчиво и стипчиво. Има много различни видове като по-светлите са с по-мек вкус и са по-малко солени, а по-тъмните са с по-интензивен и солен вкус. Повече информация за мисото като подправка можете да намерите на този сайт.
Как се използва мисото?
Мисо пастата – това е новото допълнение към подправките ми. Използвам го като алтернатива на солта като си правя солено масло с мисо. Него използвам за овкусяване на различни видове зеленчуци (като царевица) и на меса. Мисото е богато на полезни витамини и аминокиселини, запазва храната за по-дълго и прави месата и рибите по-крехки. По-нестандартно приложение има в сладкарството. Популярни комбинации са мисо карамел, сладолед с мисо и дори мисо кейк. Соленият вкус помага на сладкият да изпъкне (спомнете си всяка рецепта с шоколад, в която се добавя щедра щипка сол). Не случайно в Япония, специализираните магазини за сол правят дегустации, на които предлагат на хората да опитат различните видове сол, поръсени върху сладолед. Точно такава дегустация има снимана в един епизод на Salt, Fat, Acid, Heat по Netflix, който ви препоръчвам да изгледате.
Няколко съвета, преди да премина към рецептата
- Всяка правоълълна форма с дължина 22 см или 24 см ще ви свърши работа, но можете да направите кейка още по-специален като използвате нестандартна форма. Моят избор за целта е 3D формата на Silikomart от Крео.
- Използвайте бяла мисо паста, която е по-малко солена и с по-балансиран вкус. Моят избор е био мисо пастата на Clearspring. Имайте предвид, че различните брандове са с различна степен на соленост. Препоръчвам ви, ако това е нов за вас продукт, да пробвате първо с по-малко количество.
- Заложете на портокалов конфитюр без захар или намалете количеството кленов сироп в рецептата. Моят избор е този тук, който пробвам за пръв път, но определено препоръчвам. Разбира се, конфитюра можете да замените със сладко (ако е домашно, още по-добре).
- Сервирайте с останалата пълномаслена сметана (ако използвате опаковка от 200мл.), разбита със захар или с неподсладена заквасена сметана. За по-специален случай, можете да добавите и 1 -2 с.л. портокалов ликьор или коняк към разбитата сметана.
- Портокаловите корички пригответе като с помощта на белачка за зеленчуци обелите кората на 2 портокала и нарежете на тънки ивички. Добавете в тиган на средна към висока степен заедно със 125гр. кафява захар и 125мл. вода. Гответе докато захарта се разтопи и сместа заври, след което налейте в стъклено бурканче и оставете да се херметизира. Отворени коричките консумирайте в рамките на месец.
Рецептата е адаптирана от NYT Cooking. Надявам се вкусът да ви остави приятно изненадани!