Суфле от стар козунак е един страхотен начин да вдъхнете нов живот на забравения след Великден козунак и да го направите отново вълнуващ. Оригиналната рецепта е със старо панетоне и е от masterclass на Массимо Боттура, а посланието е да се замисляме по-често за храната, която изхвърляме. В много от случаите „старата“ храна може да се превърне в нещо много по-модерно и вълнуващо от оригинала. Перфектният пример е суфлето, което носи спомена за козунак, но е много по-ароматно и съчетава в себе си много повече вкусове.
Тази година за пръв мога да се похваля с успешен козунак след 3 различни рецепти и немалко опити. Пробните козунаци започнах близо месец по-рано и както може би се досещате до празника на всички вкъщи ни беше омръзнало от тях. Затова започнах да експериментирам с различни рецепти. Така попаднах и на рецептата за суфле, която днес споделям с Вас. Преди 2 години по Великден отново се сблъсках със същия проблем. Тогава преобразих стария козунак в идеалната уикенд закуска – пържени филийки. Други интересни варианти, които изпробвах през годините са:
- Препечени филийки от козунак на тостер с масло
- Козунак с крем карамел
- Козуначен трайфъл
- Пудинг от козунак
Всички от тези варианти са страхотни, но когато дойде моментът да избера коя да включа в блога, несъмнено се спрях на суфлето. При него козунака се реже на крутони, които се изсушават във фурната. След това от изсушените крутони се правят на брашно. Идеята за брашно от козунак ми допадна страшно много понеже така вкусът на един десерт може да се вложи в много други – мъфини, торти, бисквити, сладоледи, палачинки и др. Същата техника за брашното може да се приложи и към най-различни кексове и торти. Веднъж щом се научите да преобразявате старите сладкиши в нещо ново и вълнуващо, повече никога няма да гледате на изхърлянето на храна по същия начин.
Преди да премина към рецептата искам да направя няколко уточнения. Първото и най-важно е да съобразите захарта с това колко сладък е вашият козунак. Може да се наложи да намалите количеството в рецептата. Печенето също трябва да съобразите спрямо вашите форми. Минутите, които съм дала са за форми с вместимост 250 мл. като не винаги пълня до горе. Можете да се ориентирате по загара и това дали суфлетата са се надули добре. Формите със суфле можете да съхранявате до няколко дни в хладилник като след това трябва да увеличите времето на печене. По-подробни инструкции, можете да намерите в статията за шоколадово суфле.
Как да приготвите суфле от стар козунак и ванилена сол: