Рецептата за шакшука с нахут избрах за първа в новата категория брънч, с която искам да представя повече солени ястия в блога. Избрах именно тази рецепта, защото за мен това е любимо „comfort food“ ястие, към което прибягвам независимо от сезона. Comfort food или комфортната храна е понятие за храна, която ни кара да се чувстваме добре и която асоциираме с нещо познато като например спомен от детството. Моят спомен от детството е мишмашът на баба, който обожавах да ми приготвя всеки път, когато й отидех на гости. Шакшуката е близка до вкусовете, с които сме отраснали, но едновременно с това ни разкрива един нов и екзотичен свят.
Какво представлява шакшуката?
Шакшука е ястие от поширани яйца върху канапе от зеленчуци, най-често домати и чушки, което се приготвя на тиган и се сервира с хляб. Консумира се за закуска или брънч, но е подходящо и за обяд. Традиционно идва от Северна Африка, от където се разпространява в Близкия изток, а днес ястието е познато по цял свят. Може би най-емблематично е присъствието на шакшуката в израелската кухня, където се нарежда сред най-популярните ястия заедно с хумуса и фалафела. Интересен факт е, че името се превежда като „all mixed up“ или на български – „всичко разбъркано“.
Зеленчуковата основа
Традиционно, канапето от зеленчуци се приготвя с червени чушки, домати, лук и чесън, които се запържват в тиган. За рецептата съм използвала пресни чушки и домати от консерва, но лятото горещо препоръчвам да пробвате с пресни домати. Идеята да добавя нахут към класическата рецепта се роди спонтанно един ден, когато имах останало малко количество в хладилника. Нахутът е типична съставка за арабската кухня и присъства в някои много любими мои ястия, затова бях уверена, че експериментът ще се получи. Обикновено използвам нахут от буркан, но може да се използва и предварително сварен такъв. Разбира се, можете да пропуснете тази съставка, ако не сте сигурни дали би ви допаднал вкусът, но аз ви съветвам да пробвате.
Подправките
В арабската кухня се използват много и различни подправки и рецептата за шакшука не прави изключение. В класическия вариант на ястието се срещат кимион, черен пипер, паприка и кайенски пипер или чили. Моята интерпретация включва къри, куркума и джинджифил и няма кимион. Затова, ако държите на автентичния вкус, трябва да съобразите подправките. Важен момент при подправките е това кога се добавят към ястието. Колкото по-рано ги добавите, толкова по-наситен аромат ще пуснат. Моите подправки добавям в стъпката, когато добавям и доматите. Така постигам баланса на вкусовете, който търся. При необходимост, ако доматите са много кисели добавям и лъжичка захар. Тук е моментът да кажа, че също като при автентичната рецепта гарнирам с пресен магданоз, но ако не обичате можете да го замените с кориандър или да го пропуснете. Именно подправките са това, което придават характера на шакшуката, затова ви насърчавам да ги използвате.
Яйцата
Най-важният елемент от шакшуката за мен това са яйцата, защото независимо от разновидността на ястието – те присъстват. Затова, след като омекнат зеленчуците, с помощта на лъжица направете малка дупчица за всяко яйце. Овкусете със сол и пипер и гответе под капак на ниска към средна степен. Перфектното рохко яйце отнема около 4-5 минути в зависимост от големината на тигана и котлона ви, а добре сготвеното – около 10. За мен лично рохките яйца овкусяват допълнително ястието и са перфекти за топкане с хлебче. Любителите на лютото могат допълнително да овкусят яйцата преди да ги сервират с чили флейкс или лют зехтин за повече кик.
Идея за брънч с шакшука
Както споменах вече, шакшуката е перфектна за топене с хляб и за споделяне. Затова, впечатлете своите роднини и приятели като сервирате ястието в средата на масата, за да може всеки да си взима. Задължително пригответе плоски питки или друг вид хляб и не забравяйте да сервирате допълнително сирене, защото със сигурност ще ви се услади. Перфектният брънч за мен се състои от всичко това плюс още едно-две неща за споделяне като например домашен хумус и свежа салата. Разбира се, няма как да е брънч, ако няма нещо сладко. Затова аз бих заложила на нещо по-леко и свежо като цедено кисело мляко с пресни плодове. Още вдъхновения за брънч рецепти от Galitastes можете да намерите тук.
Ако рецептата за шакшука с нахут ви харесва, тогава не пропускайте интерпретацията ми с булгур, която направих за Био Класа и магазин Зелен.